Ukrasi za slavski kolač od slanog testa

Slavski kolac sa ukrasima

Krsnu slavu čine slavski kolač, crno vino, kuvano žito i slavska sveća. Običaj je da domaćica dan ranije zamesi slavski kolač i u njegov sastav da dolije malo osvećene vodice koju je sveštenik svetio pred slavu. Takođe, nije izmišljen običaj, kako neki smatraju, da se slavski kolač i ukrašava. Ono što je najstariji običaj to je da se na centralnom delu slavskog kolača i na 4 strane oko njega (tako da se formira krst) utiskuje slavsko slovo ili pečat koje sadrži slova ИС ХС НИ КА što znači Isus Hrist pobeđuje. Osim ovog simbola koji je najvažniji na slavskom kolaču, postoje još neki motivi koji imaju jasnu simboliku i svrhu.

Klas žita – Predstavlja rodnu i plodonosnu godinu.

Ptica – Predstavlja Svetog Duha i ima simbol mira i zdravlja.

Cvet – Predstavlja lepotu

Grozd – Ovaj motiv takođe predstavlja rodnu i berićetnu godinu, i usko je povezan sa vinom koji je jedan od osnovnih simbola krsne slave.

Knjiga – Simboliše znanje i uspeh.

Bure – Motiv koji je takođe usko povezan sa žitom i grožđem i odnosi se na plodonosnu godinu,

Ovo su motivi koji imaju svoje značenje na kolaču. To ne znači da ostale motive koji nam se dopadnu ne treba dodavati.

Na sveznalici kao što je internet može se pronaći mnoštvo recepata za belo slano testo od kojih se prave razni ukrasi za slavski kolač. Testo može biti previše slano, ili malo manje. Može sadržati gustin, ali nije obavezno. U nastavku će biti predstavljen recept kao i postupak za mešenje testa za ukrašavanje slavskog kolača.

Potrebni sastojci:

  • 200ml hladne vode
  • 200 grama oštrog brašna (tip 500)
  • 100 grama gustina
  • 1 supena kašika soli

Sve sastojke pomešati i mesiti oko 10-15 minuta, dok testo ne postane kao plastelin glatko i elastično.

Testo možete pripremiti i nekoliko dana ranije, ostaviti ga da se osuši pa samo poređati na kolač pre pečenja. 

Ukoliko ga spremate za odmah, nema potrebe da se suši, samo poređajte na slavski kolač.

Ukoliko se brinete da se belo testo ne odvoji od kolača, možete četkicom i vodom premazati poleđinu ukrasa i nalepiti na testo od kolača, ali pustite 2-3 minuta da se zalepe ta dva testa. 

Ukoliko želite da izbegnete da ukrasi dobiju žutu boju prilikom pečenja, pecite kolač dok ne krene da rumeni, onda prebacite samo ovlaš aluminijumsku foliju i nastavite pečenje kolača do kraja.

Nakon nekog vremena stvorićete svoju rutinu u ukrašavanju slavskog kolača kao i o tehnikama mešenja, ređanja i pečenja. Uvek postoje varijacije na temu, slobodno opustite ruku. Kreativci se mogu igrati i sa prehrambenim bojama te učiniti testo živopisnijim. 

Belo testo za ukrasavanje slavskog kolaca

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=5772#!trpen#Leave A Comment#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=5764#!trpen#Your email address will not be published.#!trpst#/trp-gettext#!trpen# #!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=5756#!trpen#Required fields are marked *#!trpst#/trp-gettext#!trpen#

#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=5543#!trpen#Cart#!trpst#/trp-gettext#!trpen#
#!trpst#trp-gettext data-trpgettextoriginal=5554#!trpen#Your cart is currently empty.#!trpst#/trp-gettext#!trpen#